Středisko Řehoře Mendla Brno


Hlavní menu

Střediskové závody o Černou buzolu - sobota 5. 4. 2014

 

Letošní tradiční střediskové závody se konaly v překrásné jarní přírodě lesů v okolí Myslivny mezi Kohoutovicemi a Novým Lískovcem. Letošní téma závodů byl let do vesmíru, kdy na jednotlivých stanovištích museli závodníci - astronauti řešit složité úkoly, které by je mohly potkat i při cestě na Mars. A jak to nakonec dopadlo? Všichni se z kosmu šťastně vrátili, ba i většinu složitých problémů se podařilo vyřešit. V kategorii světlušek vyhrála posádka Lišek z 95. oddílu, v kategorii vlčat získali nejvíce bodů posádky Vranovské smečky a Hnědé šestky z 91. oddílu, v kategorii skautů vyhrála kosmická loť Ostřížů rovněž z 91. oddílu a ze skautek si nejlépe vedl raketoplán Žabiček z 26. oddílu.

 

A jak to viděla Vranovská smečka 91. oddílu?

Bylo to poprvé, co si naše smečka vyzkoušela opravdové závody a poměřila svoje síly s dalšími hlídkami vlčat z celého našeho střediska. Vzhledem k tomu, že dorazili všichni, kteří dorazit měli, mohli jsme si dovolit sestavit dvě samostatné hlídky, takže Honza i Jožka si k sobě do týmu vybrali kluky dle jejich představ. Dokonce se podařilo, že i Kryštof, který díky svému věku již s vlčaty závodit nemohl, si vyzkoušel svoje schopnosti společně s dvěma Američany v mezinárodním skautském týmu, což se mu i díky jeho jazykovým znalostem podařilo dosti dobře, byť v závěrečném hodnocení se umístili mezi skautskými hlídkami až na chvostu. Letošní závody byli v duchu cesty do vesmíru. Po slavnostním zahájení závodu se už kluci rozběhli plnit úkoly na osmi stanovištích. Tam museli řešit problémy, které je jako kosmonauty potkaly na jejich cestě ve vesmíru. Po tříhodinovém putování dorazili do cíle. A pak došlo k vyhlášení výsledků. Naše očekávání bylo splněno, žádná hlídka nezabloudila, rovněž chování na trati bylo takřka vzorové. Přesto jsme na výsledky vlčáckých hlídek byli zvědaví, byť jsme byli smířeni spíše s posledními místy výsledkové listiny. A hned první překvapení, nebyli jsme poslední. Což samo o sobě, vzhledem k tomu, že ostatní hlídky měly mezi sebou i ostřílené borce, zatímco my byli všichni nováčci, bylo úspěchem. A tak páté místo Honzova týmu nás vlastně potěšilo, a to jsme již věděli, že Jožkova parta bude ještě lepší. A když se při vyhlašování pořád název naší druhé hlídky neobjevoval, i když už bylo vyhlášeno čtvrté, třetí i druhé místo, konalo se největší překvapení celého závodu – hlídka nováčků z Vranova získala první místo společně s ostřílenými mazáky z Hnědé šestky – také z našeho oddílu. Protože se závody poněkud protáhly, nestihli jsme již slíbenou návštěvu koniklecové rezervace ani jsme si nepohráli u Vaška s jejich hlodavci. Pelášili jsme domů, kam jsem dorazili dle plánu, kde jsme společně s rodiči ještě jednou oslavili náš úspěch.

 

A Rak ze 72. oddílu napsal:

5.dubna se konal již tradiční závod našeho 1. střediska. Na černou buzolu jsme se vypravili hojném počtu. Závodníci ze 72. a 26. oddílu zaplnili téměř celý kloubový autobus. Na místě konání, letos to bylo u rozhledny v Masarykově háji nad Novým Lískovcem, se k nám připojili další oddíly, a tak nic nebránilo tomu závod začít. Před startem proběhla u všech závodních hlídek taktická porada a mohlo se vyrazit. Téma celého závodu byl let do vesmíru. Jednotlivá stanoviště tak prověřila připravenost posádek např. orientaci ve hvězdné mapě , překážkovou dráhu ve stavu bez tíže, první pomoc na orbitální stanici, manuální zručnost při opravách raketoplánu i zprovoznění počítače. A jak to dopadlo? Výsledky byly opravdu těsné. Luňáci obsadili 5. a 3. pozici, Jestřábi 4. a Kamzíci 4. a společně s Mamuty 3. a Tučňáci 1. příčku. Nejdůležitější ale byla spokojenost jak organizátorů tak účastníků. Náročným vesmírným programem prošli všichni a jsou, tedy podle regulí závodů, připraveni odletět do vesmíru.


 

Aktuality

Galerijní tramvaj